V úplnom centre hlavného mesta, na Námestí 1. mája, sa už naplno odhalila fasáda projektu Kesselbauer. Dom vyrástol na mieste bývalej pekárne veľkopodnikateľa Alexandra Kesselbauera. Odkaz na minulosť nesie nielen vo svojom názve, ale aj v obnove priečelia pôvodného domu. Tú vyžadoval od developera, ktorým je investičná skupina Proxenta, pamiatkový úrad.
Kesselbauer tvoria dve charakterovo rozdielne hmoty. Osempodlažný súčasne pôsobiaci objekt nenásilne nadväzuje na susediaci blok. Druhý, šesťpodlažný objekt, vznikol na mieste bývalej Kesselbauerovej pekárne. Rovnako ide o modernú novostavbu, zo strany ulice však dostala fasáda historizujúci vzhľad.
Pôvodný projekt celého objektu vrátane historizujúcej fasády pripravilo štúdio Verida pod taktovkou architekta Jána Galla. Neskôr projekt prevzali architekti z ateliéru Beionde, ktorí ho sčasti redizajnovali a prispôsobili súčasným podmienkam. „Myslím si, že architekt Gallo odviedol skvelú prácu. Nie každý dokáže spojiť historizujúce prvky tak, aby fungovali v modernej funkcii a zároveň boli aj estetické. Jemu sa to podarilo,“ myslí si Vladimír Sekera, CEO ateliéru Beionde. Podľa architekta je objekt zasadený do okolitej zástavby veľmi citlivo a svojím vzhľadom, funkciou aj štandardom je adekvátny výnimočnej lokalite, v ktorej sa nachádza.
V projekte vznikne 115 bytov a apartmánov rôznych dispozícií, s výmerou od 45 m2 do 140 m2 . Na jednotlivých poschodiach sa byty dispozične opakujú. „Príjemným benefitom je nadštandardná svetlá výška miestností, ktorá je výrazne vyššia, ako určuje norma,“ prízvukuje Sekera. Všetky byty sú navyše vybavené prípravou na klimatizáciu a väčšina z nich aj exteriérovými žalúziami. Kým väčšina bytov disponuje lodžiami, tie na najvyšších ustúpených podlažiach zas veľkolepými terasami. K bytom prislúchajú aj kobky, ktoré sú umiestnené na 1. nadzemnom podlaží. Všetko rezidenčné parkovanie absorbuje suterén. Na dvoch podzemných podlažiach vznikne 155 parkovacích miest.
Na úrovni parteru sú umiestnené obchodné priestory, ktoré si skupina Proxenta plánuje ponechať vo svojom vlastníctve. Poloverejný vnútroblok je riešený ako park so zeleňou. V urbanistickej štúdii vnútrobloku zohľadnili architekti požiadavky stavebného úradu na zeleň s prihliadnutím na charakter projektu a potreby jeho budúcich obyvateľov. „Vo vnútrobloku vzniknú zelené ostrovčeky so vzrastlými stromami a oddychovými zónami, ktoré poskytnú obyvateľom priestor na relax, ale aj budovanie susedskej komunity,“ približuje Sekera.
Vzhľadom na lokalitu a aj skladbu bytov by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že Kesselbauer pritiahne záujemcov skôr z radov investorov. Sekera je naopak presvedčený, že väčšina bytov sa bude v budúcnosti využívať na trvalé bývanie.„V projekte sa nachádzajú aj väčšie troj- a štvorizbové jednotky, ktorých výmera je mierne nadštandardná v porovnaní s inými novostavbami. Tieto bez problémov pojmú aj mladé rodiny s deťmi. Vlastný vnútroblok, blízkosť Prezidentskej záhrady a aj dostatok škôl a škôlok tento môj názor iba podporujú,“ myslí si architekt.
Výnimočnosť projektu tkvie podľa Sekeru predovšetkým v lokalite: „Nielen v tom zmysle, že sa nachádza v úplnom centre hlavného mesta, ale je to podľa môjho názoru jediný projekt v Starom Meste, ktorý komplexne rieši pomerne veľké územie. Ponúka byty a apartmány, ktoré vyhovejú aj potrebám mladých rodín s deťmi. Má tiež vlastný vnútroblok, v ktorom sa počíta so vznikom niekoľkých citlivo vybraných prevádzok. To všetko spolu vytvára predpoklad pre vznik fungujúcej komunity, čo je v takýchto lokalitách pomerne vzácne. Komunitu ale v konečnom dôsledku vytvárajú ľudia. A len čas ukáže, či dokážu budúci obyvatelia naplno využiť potenciál tohto výnimočného projektu,“ uzatvára architekt.